• Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko uprawiać sport?

 • Czy wiesz że...

  Mając hemofilię Twoje dziecko może jeździć na rowerze?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może mieć dzieci?

 • Czy wiesz że...

  Mając hemofilię Twoje dziecko może grać w kosza?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może realizować pasje?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może prawie wszystko?

W dniach od 13 do 27 września 2009 roku odbywał się turnus rehabilitacyjny dla chorych z ciężką postacią hemofilii w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju.

Wzięło w nim udział 9 chłopców z województwa śląskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego – 8 z hemofilią A, 1 z hemofilią B powikłaną inhibitorem.

 

 

W czasie turnusu była prowadzona rehabilitacja indywidualnie dostosowywana do każdego chłopca – ćwiczenia na sali gimnastycznej, basenie, zabiegi w postaci hydroterapii i magnetoterapii.

 

 

Przez okres pobytu profilaktyczne podawano koncentraty czynników krzepnięcia. Trzem chłopcom za pomocą portu naczyniowego typ A-cath, pozostali klasycznie poprzez dostęp do obwodowych naczyń żylnych. Cieszymy się, że 3 chłopców, którzy do tej pory nie podawali samodzielnie czynnika, opanowało sztukę przygotowywania koncentratów i autoiniekcji - gratulujemy!

 

Chłopcy wzięli udział w wycieczce do Ustronia, gdzie mieli okazję zwiedzenia Parku Leśnych Niespodzianek, śledzenia tresury ptaków drapieżnych oraz zasmakowania efektów specjalnych kina 4D na Równicy. Na koniec pobytu, jako team, mężnie walczyli w internetowym turnieju FIFA z drużyną internautów z reszty Polski. Wrócili z nagrodami.

 

Warte podkreślenia jest to, że dzięki współpracy z Kliniką Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu oraz przeprowadzonym szkoleniom lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów ze szpitala w Jastrzębiu Zdroju i zgromadzonym praktycznym doświadczeniom, chłopcy z artropatią hemofilową mogą przez cały rok korzystać z fachowej pomocy – konsultacji rehabilitacyjnych, nauki ćwiczeń i zabiegów, zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i w ramach hospitalizacji.

 

W imieniu Koła Terenowego Katowice składamy wielkie podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia turnusu, a zwłaszcza personelowi Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju - lekarzom, pielęgniarkom, wychowawcom - za zaangażowanie, serce i miłą atmosferę. Dołożyli oni wszelkich starań, aby chłopcy maksymalnie bezpiecznie mogli skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji, zabaw, ale i zajęć szkolnych.

 

Dziękujemy wolontariuszom z Koła Terenowego Katowice, Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilie i oczywiście sponsorom.

Joomla Templates by Joomla51.com