• Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko uprawiać sport?

 • Czy wiesz że...

  Mając hemofilię Twoje dziecko może jeździć na rowerze?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może mieć dzieci?

 • Czy wiesz że...

  Mając hemofilię Twoje dziecko może grać w kosza?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może realizować pasje?

 • Czy wiesz że...

  Ze skazą krwotoczną Twoje dziecko może prawie wszystko?

 

Co to jest

* krew zdrowego człowieka zawiera czynniki – białka, które razem z płytkami krwi odpowiadają za  prawidłowy proces krzepnięcia


* całkowity lub częściowy brak jednego z nich jest przyczyną choroby zwanej „skazą krwotoczną”


* najczęstszymi skazami krwotocznymi są: hemofilie A i B, na które chorują mężczyźni (prawie wyłącznie) oraz choroba von Willebrandta, na którą chorują również kobiety.  Są to choroby dziedziczne i nieuleczalne.

 

Objawy choroby

W chorobie tej krwotoki z uszkodzonych naczyń krwionośnych są duże i często samoistne, a więc niespodziewane. Miejsce mają też krwawienia po małych urazach.

Krwotoki mogą być:
- zewnętrzne np. z ran i dziąseł, nosa
- wewnętrzne, tzw. wylewy krwi, najczęściej do mięśni i stawów oraz skłonność do siniaków. Mogą one również dotyczyć innych organów wewnętrznych np. krwawienia z dróg moczowych, z dróg rodnych (przedłużające się krwawienia miesięczne u kobiet) i, najgorsze w skutkach, krwawienia do mózgu.


W razie zaobserwowania wyżej wymienionych niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty – hematologa!

 

Skutki

* skazy krwotoczne, w tym hemofilie, to choroby zagrażające życiu


* skutki krwawienia zależą od miejsca uszkodzenia naczynia (najgroźniejsze w mózgu), intensywności krwawienia i szybkości udzielenia pomocy (poprzez dożylne podanie odpowiedniej ilości koncentratu brakującego czynnika krzepnięcia)


* częste u chorych na hemofilie wylewy dostawowe (średnio 50 w roku) są przyczyną poważnych uszkodzeń stawów i powodem kalectwa.

 

Leczenie

Hemofilia to choroba nieuleczalna, dlatego pomoc medyczna polega na:

* jak najszybszym podaniu dożylnego koncentratu brakującego czynnika krzepnięcia krwi, który jest produkowany z krwi zdrowych ludzi. Poprawia to krzepliwość, niestety tylko na kilka godzin. Chorzy powinni mieć koncentraty czynników krzepnięcia przy sobie, aby mogli jak najszybciej powstrzymać wylew krwi

* leczeniu skutków krwawień – rehabilitacji ruchowej, leczeniu operacyjnym uszkodzonych stawów

* zapobieganiu krwawieniom poprzez profilaktyczne uzupełnianie czynników krzepnięcia (w Polsce, ze względu na koszty, na razie nie stosowane)


Poziom pomocy chorym zależy głównie od przeznaczonej na zakup koncentratów czynników krzepnięcia kwoty z budżetu państwa oraz od wspaniałomyślności honorowych dawców krwi.

Wiedza na temat własnej choroby, opieka specjalistyczna, odpowiedni poziom zaopatrzenia w koncentraty czynników krzepnięcia pozwalają chorym żyć normalnie, uczyć się, pracować, zakładać rodziny, a kobietom cieszyć się macierzyństwem.

 

Joomla Templates by Joomla51.com